Eklektik Session

06-09.10.2017

Wrocław

piątek 06.10

es_banery_artysci_1920x1080-02

piątek 06.10
16:00 Okrąglak Etno Cafe

Paweł Jabłczyński, Paweł Pastuszka
kontrabas solo

 

ES 2017 zainaugurują pochodzący z Wrocławia kontrabasiści Paweł Jabłczyński oraz Paweł Pastuszka. Obydwaj wystąpią w dawnym kiosku-okrąglaku na pl. Kościuszki, dziś kawiarni Etno Cafe. Zagrają po dwa 15-minutowe sety, a ich instrumenty nagłośnione będą na zewnątrz małej rotundy, co umożliwi doświadczenie koncertu z przestrzeni miejskiej. Dla nielicznych będzie również okazja posłuchać występów w środku kameralnej kawiarni.

Paweł Jabłczyński to laureat oraz finalista wielu konkursów kontrabasowych, ukończył Akademię Muzyczną we Wrocławiu, studiował również w Szwajcarii w Hochschule der Kunste Bern na kierunku Master of Arts Specialised in Music Performance w klasie czołowego wirtuoza kontrabasu na świecie prof. Rinata Ibragimova. Paweł występuję z wieloma uznanymi orkiestrami, ale już od czasów studiów wiązał swoją przyszłość z muzyką kameralną oraz występami solowymi. W kręgu jego zainteresowań znajduje się muzyka od baroku po nowe eksperymentalne współbrzmienia, niejednokrotnie wymuszające podejście raczej kompozytorskie niż typowo odtwórcze.

Paweł Pastuszka od 17 lat mieszka w Amsterdamie, gdzie ukończył Konserwatorium studiując z Arnoldem Dooyeweerd, Ernstem Glerum. Studiował również z Jackiem Niedzielą-Meira i John’em Clayton’em. Naukę gry rozpoczął na akordeonie w wieku dziewięciu lat, szesnastego roku życia jego uwagę zwrócił kontrabas. Zwycięzca konkursu  „Pim Jacobs Rotterdam” (2003), oraz „Jazz nad Odrą” we Wrocławiu (2007). Występował na największych festiwalach jazzowych w Europie ( North Sea Jazz Festival, Umbria Jazz, Jazz in Marciac). Prowadzi różne zespoły, komponuje, angażuje się w liczne międzynarodowe projekty.

 

es_banery_artysci_1920x1080-03

piątek 06.10
18:00 Hala Targowa

Jerzy Adam Nowak & Michał Jedynak
sitar/perc duo

Jerzy Adam Nowak to kompozytor, sitarzysta, pedagog. Dwukrotny stypendysta Rządu Indii, studiował klasyczną muzykę indyjską w Shri Ram Bhartiya Kala Kendra w New Delhi. Jako sitarzysta jest solistą zespołu „Shanti Path”, jest również autorem muzyki do ponad trzydziestu spektakli teatralnych prezentowanych w kraju i za granicą oraz filmów dokumentalnych, między innymi „W cieniu Everestu”, „Wyżej niż Himalaje”, „Powitanie z Afryką” i „Głód miłości”. Jerzy Adam Nowak wystąpi w duecie z perkusistą Michałem Jedynakiem. Ich premierowy koncert „Impact” odbędzie się w zabytkowej Hali Targowej, wybudowanej na początku XX wieku. Budynek nie był poważnie zniszczony przez działania wojenne i praktycznie zaraz po wojnie wykorzystywany był zgodnie z przeznaczeniem. Gruntowny remont przeszedł w latach 1980–1983 i od tego czasu Hala Targowa należy do największych miejsc targowych we Wrocławiu.

es_banery_artysci_1920x1080-04
piątek 06
.10
20:00 Oratorium Marianum

Ståle Storløkken (Norwegia)
organy / fortepian

wstęp: dr Jan Maciej Żelbromski

Ståle Storløkken występuje z wieloma grupami rockowymi i jazzowymi w swojej rodzimej Norwegii, m.in. progresywnym Elephant9, rockowym Motorpsycho oraz supergrupą Supersilent, której częstym gościem bywa basista Led Zeppelin, John Paul Jones. Jego szeroka paleta inspiracji, od czystego dźwięku przez jazz i rock do współczesnej klasyki przyczyniła się do wypracowania unikalnego stylu improwizacji. Ståle Storløkken wystąpi w Oratorium Marianum, muzycznej sali barokowej Uniwersytetu Wrocławskiego wykorzystując w swym instrumentarium organy zbudowane w 1718 przez śląskiego mistrza Adama Horatio Caspariniego. Stale dołączy również do koncertu finałowego Eklektik Orchestry „Reversed” 09.10 w Operze Wrocławskiej. Koncert solowy poprzedzi prelekcja dr Jana Żelbromskiego, historyka sztuki i konserwatora zabytków, który pod koniec lat 90-tych prowadził prace konserwatorskie rekonstrukcji rzeźby i malarstwa w Oratorium Marianum Uniwersytetu Wrocławskiego.

Logos