Eklektik Session

06-09.10.2017

Wrocław

poniedziałek 09.10

es_banery_artysci_1920x1080-08
poniedziałek 0
9.10
19:00 Opera Wrocławska

NERVE (Szwajcaria, USA)

Jojo Mayer: Perkusja
John Davis: Bass
Jacob Bergson: Klawiatury
Aaron Nevezie: Manipulowanie dźwiękiem


W 2014 roku Modern Drummer Magazine wymienił Jojo Mayer’a  jako jednego z 50 największych perkusistów wszech czasów. Urodzony w Szwajcarii Jojo po raz pierwszy wystąpił w wieku 2 lat z zespołem taty, jazzowego kontrabasisty. W wieku lat 18 otrzymał pierwszą międzynarodową ekspozycję podczas światowego tournee z zespołem Monty’ego Alexandra wspierając legendy jazzu takie jak Dizzy Gillespie i Nina Simone. Na początku lat 90-tych przeniósł się z Europy do Nowego Jorku, gdzie pracował jako sideman dla szerokiego grona wybitnych artystów. Jako lider stworzył swój własny unikatowy styl z zespołem NERVE, który utwierdził go jako jednego z największych wykonawców i innowatorów perkusji. Jego zaawansowane koncepcje i techniki „reversed engineering” (odwróconej inżynierii elektronicznych bitów w czasie rzeczywistym na akustycznym zestawie perkusyjnym)  wprowadziły nowy paradygmat i otworzyły drzwi dla całego nowego pokolenia muzyków.

Początki NERVE sięgają legendarnych imprez Prohibited Beatz odbywających się w Nowym Jorku pod wodzą Jojo Mayera pod koniec lat 90-tych. Początkowo platforma eksperymentalna dla interakcji DJ’ów, artystów wizualnych, muzyków i widowni, kolektyw rozwijał się w stronę wyrafinowanej grupy, która zapoczątkowała innowacyjną formę muzyki elektronicznej granej w czasie rzeczywistym przez improwizujących muzyków. W tym trybie zespół przyswajał szerokie spektrum stylów elektronicznych od old school Jungle, Dub Step, Glitch po Minimal i Tech House oraz innych trudnych ówcześnie do określenia gatunków. W efekcie udało się przedstawić publiczności nową muzykę opartą na tradycji jazzowej improwizacji, kombinacji klubowych rytmów i ewolucji stylistycznej. Jednocześnie NERVE skupia się na istocie Rock’n Roll’a dobrze się bawiąc, stale wprawiając w zachwyt swoich fanów oraz nowe pokolenie słuchaczy. NERVE przekracza relacje między ludzką kreatywnością a technologią cyfrową tworząc formę muzycznej ekspresji, która jest dziś zupełnie wyjątkowa.

Poza podstawową konfiguracją perkusji, basu, klawiatury i obsługi dźwięku na żywo, NERVE jest często uzupełniany przez szeroką gamę artystów gościnnych z całego świata. Oprócz długoletnich współpracowników, takich jak Roli Mosimann, Jason Lindner czy Takuya Nakamura są to m.in. Bugge Wesseltoft, Dj Shadow, MC XIS, Sean Pelton, Tim Lefebvre, Karsh Kale, MC Malik Work, Salt Cathedral, Vernon Reid, Moshen Namjoo i wielu innych.

es_baner_reversed_baner_event

Eklektik Orchestra „Reversed”

Jojo Mayer / drums
John Davis / double bass
Ståle Storløkken / rhodes, electronics
Dieb13 / turntables & electronics
Alfred Vogel / percussions
Jan Kantner / alt sax
Dominik Gawroński / trumpet
Adam Bławicki / tenor & bari sax
Paweł Jabłczyński / double bass
Paweł Pastuszka / double bass
Bond / bass, electronics

dźwięk: Roli Mosimann
koncepcja: Bond

Wieczór finałowy 09.10 w Operze Wrocławskiej zakończy występ Eklektik Orchestry z koncertem”Reversed”. Perspektywa sali zostanie odwrócona co umożliwi publiczności doświadczenie koncertu z przestrzeni sceny. Do finałowego składu muzyków wrocławskich dołączą goście festiwalu m.in. Jojo Mayer, Ståle Storløkken oraz Dieb13. Koncert nagłośni Roli Mosimann. Za koncepcję wieczoru oraz całego programu ES 2017 odpowiada założyciel platformy artystycznej i festiwalu Eklektik Session, Radek Bond Bednarz.

Partnerem koncertu finałowego jest Opera Wrocławska

Screen Shot 2017-09-02 at 14.58.27

 

Logos